Jak správně zavařovat ve skleničkách weck

jak

 
 
 

Bojíte se zavařování ve skleničkách Weck? Nemáte vůbec žádné, nebo malé zkušenosti se zavařováním? Přesně pro vás jsme připravili pár tipů “jak na to”, aby výsledek byl naprosto dokonalý.

Zavařování ve “weckovkách” je neuvěřitelně jednoduché, když dodržíte několik základních pravidel. Odměnou bude nádherný kousek zavařeniny, kterou můžete s klidem věnovat jako originální a krásný jedlý dárek. Takže až vám kamarádka přinese košík třešní nebo čerstvých okurek k zavaření, pusťte se s vervou do toho.

1. Sklenice plňte tak, aby pod víčkem zůstala alespoň minimální mezera, ideálně cca 10mm. Tučná masa a zelenina v oleji potřebují ještě větší prostor, teplem hmota nabyde a část mastnoty by utekla pod víčkem ven.

2. Důležitá je hygiena. Používejte pečlivě umyté a osušené sklenice a víčka.

3. Používejte pokud možno vždy nové gumičky. Opětovně používané nemusí vždy dobře těsnit. Nicméně, když už je znovu použijete, je dobré je vyvařit 2 minuty ve vroucí vodě. Náhradní gumičky lze jednoduše objednat v našem e-shopu.

4. Používejte dva klipsy umístěné naproti sobě, u velkých víček se mohou použít klipsy tři.

5. Naplněné sklenice vkládejte do vody o podobné teplotě jako je obsah sklenic. Pokud máte příliš tvrdou vodu, proti vodnímu kameni přidejte do vody dvě lžíce octa, aby skleničky neztratily “jiskru”.

6. Než vložíte sklenice do zavařovacího hrnce, doporučujeme vložit na dno utěrku. Během zavařování vám nebudou skleničky “tancovat” a ťukat o sebe.

7. Vodou zalévejte sklenice tak, aby byly ponořené. Když nemáte dostatečně vysoký hrnec, alespoň sklenice přiklopte o něco menším hrncem, aby se co nejlépe prohřály i nad vodou.

8. Jakmile je zavařování u konce, vyjměte je z vodní lázně a nechte je stydnout pomalu třeba na kuchyňské lince. Pokud by zůstaly sklenice při chladnutí pod vodou, mohly by si přicucnout vodu, což je pochopitelně nežádoucí.

9. Horké sklenice rozhodně neochlazujte ledovou vodou, ani je nepokládejte na studenou dlažbu, mohly by popraskat díky velkému rozdílu teplot.

10. Vychladlé sklenice osušte a odstraňte klipsy. Můžete lehce zatáhnout za gumičku, čímž si ověříte, že víčko dobře drží.

11. Skleničky označte názvem a datem výroby, nebo ještě přidejte věnování, když se jedná o dáreček. Pěkné samolepící etikety najdete zde.

12. Aby jste si vychutnali vlastnoručně vyrobené pochoutky, nespěchejte a nechte je alespoň dva týdny odležet, lépe ale dva měsíce. Teprve po takové době se totiž chutě pořádně srovnají a spojí.

Pokud dodržíte tato základní pravidla, nemusíte se bát, že se vám výsledná zavařenina zkazí nebo zničíte skleničky Weck. Teď už je na čase si mezi našimi recepty vybrat ten pravý.

x