Fermentace, známá také jako kvašení, je tradiční metodou konzervace zeleniny, která nejen prodlužuje její trvanlivost, ale také zvyšuje obsah prospěšných vitamínů a minerálů. Díky bakteriím mléčného kvašení získává zelenina jedinečnou chuť a pozitivně ovlivňuje vaše zažívání. Připravte si doma vlastní fermentovanou směs z čerstvé zeleniny, jako je zelí, dýně, řepa či mrkev, a obohaťte svůj jídelníček o zdravou a chutnou přílohu.
Co je fermentace a proč fermentovat zeleinu?
Uchování zeleniny na „horší časy“ řešilo lidstvo už od pradávna. Jednoduchá metoda fermentace neboli kvašení je známá již 8 000 let a my dnes už víme, že je i zdraví prospěšná. Znásobí totiž množství minerálů, vitamínů a dalších látek obsažených v ovoci a zelenině. Za vše mohou bakterie mléčného kvašení, které prospěšně ovlivní vaše zažívání.
Zároveň kvašená zelenina obohatí tělo o vitamíny B a C a celkově působí pozitivně na váš organismus. Kromě toho přináší nakládaná zelenina nové chutě, struktury a vůně a hlavně obrovský prostor pro experimentování, improvizaci a zkoušení.
Kvašenou zeleninu oceníte zejména v zimě, kdy není dostatek čerstvé lokální zeleniny a vy tak můžete nedostatek vitamínů doplnit tímto způsobem. Můžete ji ale samozřejmě konzumovat celý rok. Nakládaná zelenina je skvělou volbou třeba k našim paštikám.
##PRODUCT-WIDGETS-28673##
Jak na kvašení zeleniny
Postup při mléčném kvašení je vlastně úplně jednoduchý, musíte dodržet jen několik základních pravidel:
- Zelenina je nejlepší čerstvá, zralá a hlavně bez jakýchkoliv známek hniloby.
- Suroviny dobře omyjte a oloupejte
- Sklenice a víčka ke kvašení musí být skvěle čisté, nejlépe omyté vařící vodou
- Sůl je lepší mořská nebo himalájská
Ingredience na kvašení zeleniny
- čestvá zralá zelenina
- sklenice Weck
- sůl (mořská, nebo himalájská)
Postup kvašení zeleniny
- Zkvasit můžeme opravdu všechno – vyzkoušejte kombinovat základní zeleninu jako je zelí, dýně, řepu, mrkev, ředkve nebo tuřín. Nakrájejte malé kousky nebo nastrouhejte v jakém chcete poměru. Celkové množství zeleniny si zvažte a počítejte se základním poměrem na 1 kg zeleniny 20 g soli.
- Zeleninu můžete prosolit, nechat 2–3 hodiny odpočinout a potom rukou propracovat tak, aby pustila dostatek šťávy. V tomto případě potom zeleninu pěchujeme do sklenic tak, aby zůstala ponořená do vlastní šťávy a zatížíme ji.
- Můžeme využít skleničky Weck, do kterých dáme o velikost menší víčko. Existují i speciální „kvašáky“ nebo zkuste improvizovat – využít skvěle padnoucí kámen ze zahrádky, vyvařený samozřejmě.
- U kvašení ve slaném nálevu zalijte sklenici, ve které je nakrájená zelenina, převařenou, vlažnou a osolenou vodou (lžíce soli na litr vody). Můžete přidat česnek, pepř nebo bobkový list. Opět pohlídejte, aby byla zelenina ponořená.
- Sklenici zakryjte, ať se do ní nepráší – stačí volně položené víčko nebo kousek látky a nechte v pokojové teplotě kvasit cca 4-5 dní. Kontrolujte, jestli směs nezačala plesnivět. Potom dejte na studenější místo – do ledničky nebo spíže. Zpomalíte tak proces mléčného kvašení.
Tip: Chcete-li ochutnat naši oblíbenou kvašenou směs, vyzkoušejte naši Zeleninádu. Je skvělá k uzenému masu, paštikám a teď v zimě i jen tak k chlebu s paštikou.
##PRODUCT-WIDGETS-34276##