Léčivé účinky smrkových výhonků

smrkov__

 
Procházky voňavými smrkovými lesy jsou balzámem na duši. Silice obsažené v jejich jehličí jsou příjemně aromatické a pravidelně nám provoňují naše obydlí o vánočních svátcích.

Mladé smrkové výhonky jsou navíc i léčivé, což dobře věděli naši předci, když využívali jejich hojivé, protizánětlivé a regenerační účinky. Proto připravovali z mladých výhonků tuzemského nejrozšířenějšího jehličnatého stromu obklady a vařili sirupy.

Silice ze smrkových výhonků uvolňují sliznice při rýmě a kašli, pomáhají dětem i dospělým a často jsou prospěšnější než farmaceutické přípravky. V čerstvém jehličí je doprovází i přírodní rostlinné látky s antioxidačními účinky, kterým se říká flavonoidy, a dříve byly označovány jako vitamin P. Ty povzbuzují naši imunitu. Z lidového léčitelství je také znám zmírňující účinek obkladů při bolavých svalech nebo kloubech, třeba jako pomoc při revma.

V květnu a červnu, kdy je nejlepší doba pro, vyrážíme do čistých jesenických lesů a sbíráme je jako základ pro výrobu lahodného silného sirupu. Právě na sklonku jara obsahují nejvíce éterických olejů i minerálních solí. V té době jsou nejvoňavější a lesní aroma na Vás dýchne svoji nezaměnitelnou intenzitou i z nápoje z tohoto sirupu připraveného.
Smrkové výhonky, cukr a šťáva z citronu – nic víc, nic míň, jen trpělivost při sběru, čas pro maceraci, rukodělná zručnost… a sama příroda nám dopřává zdravý zážitek.

x