Smrkový med

Obrázek článku

O BUDETE POTŘEBOVAT
  • 1,5 kg smrkových výhonků
  • 1,5 kg cukru
  • 1,5 litru vody
  • 3 citrony nejlépe v biokvalitě, nakrájené na kolečka

Po náročné zimě je potřeba doplnit vitamín C, to věděly už naše babičky. A proto na jaře sbíraly smrkové výhonky - světle zelené špičky, které jsou plné nejen tohoto vitamínu, ale i celé řady minerálů a také léčivých silic.

Čerstvé smrkové výhonky se sbírají v dubnu a květnu, ve vyšších polohách i později - záleží na místě sběru a také počasí, maximálně do velikosti 5 cm. V lidovém léčitelství najdeme spoustu receptů, kde tyto výhonky využít.

 Mezi ty nejznámější patří smrkový med, smrkový sirup, čaj nebo tinktura. Skvěle se pak hodí při rýmě, nachlazení nebo kašli. Podívejte se na náš recept na med ze smrkových výhonků:

RECEPT NA SMRKOVÝ MED

Smrkové výhonky opláchneme, dáme do velkého hrnce spolu s citrónovými kolečky, zalijeme vodou a vaříme pod pokličkou 20 - 30 minut. Necháme 24 hodin louhovat.

Druhý den přecedíme přes síto a dobře vymačkáme veškerou šťávu z citrónů i výhonků. Přidáme cukr a pomalu bez pokličky vaříme, dokud tekutina nezhoustne do námi požadované konzistence medu (trvá to asi hodinu).

Ještě horký med plníme do zavařovacích skleniček, které po uzavření otočíme dnem vzhůru a necháme ještě dalších 24 hodin vychladnout.

Med potom přidáváme při rýmě a nachlazení do teplého čaje nebo jíme po lžičkách.

I my jsme se inspirovali léčivými tradicemi a v naší nabídce naleznete sirup ze smrkových výhonků a také výborný džem.

x