Svatojánský olej

Ještě není pozdě připravit si svůj svatojánský olej, tedy macerát celkem běžné a v naší přírodě snadno dostupné bylinky třezalky tečkované - neboli bylinky svatého Jána (odtud název).

 AdobeStock_283220202

A na co nám tento olej bude dobrý? Ocení ho hlavně pekaři a cukráři, je to totiž skvělá a účinná první pomoc na popáleniny. Stačí popálené místo co nejrychleji namazat olejem a rychlé a méně bolestivé hojení na sebe nenechá dlouho čekat.

Pomáhá také při bolesti zad, zánětu nervů a při poštípání hmyzem. Drobné ranky namazané tímto olejem, se rychleji hojí.
Třezalka je hlavní bylinkou při psychické úzkosti, neklidu, depresích stresu a panice. Pokud se na vás valí problémy, zkuste se namazat olejem po koupeli nebo si sušenou třezalku dopřát jako čajový nálev.

A jak si svatojánský olej vyrobíme? Natrhejte si vrchní část stonku i s rozkvetlými květy. Třezalku tečkovanou poznáte podle drobných černých teček na okvětních lístcích. Rostlina by neměla být mokrá od rosy ani od deště. Doma ji nechte lehce zavadnout (stačí půl dne).

Aby rostlina pustila ze sebe léčivé látky, je dobré před macerováním narušit její strukturu - můžete použít kamenný hmoždíř, pomačkat ji dřevěnou vařečkou nebo paličkou. Neměl by se používat kovový nástroj nebo kovová mísa. Třezalka začne pouštět červenou barvu, odtud má také olej svůj lidový název “krev svatého Jána”.

Takto zpracovanou ji přemístíme do skleničky (ideálně Weckovky, která nemá kovové víčko), trochu ji napěchujeme a zalijeme kvalitním rostlinným olejem. Za nás doporučujeme kvalitní slunečnicový olej lisovaný za studena. Rostlina by měla být zcela ponořená v oleji, aby nezačala plesnivět.
Skleničku postavíme na slunné místo (třeba parapet) a necháme minimálně 3 týdny macerovat. Pokud jdeme kolem, olejem zatřepeme.

Poté olej slijeme přes plátýnko do čisté a vydezinfikované skleničky. Ideální pomocník také může být dámská punčocha přetažená přes trychtýř. Olej by měl být tmavě červené barvy.

Pozor ale na sluníčko. Pokud byste se před sluněním natřete větším množstvím třezalkového oleje, můžete se spálit rychleji, než byste čekali.

 

x