Tradiční červenec

Po opravdu náročném roku nás čeká konečně odpočinek. Červenec nás “nutí” k odpočinku a my se odjíždíme zrelaxovat k moři, na chalupu nebo si užíváme výlety. Jak tomu, ale bylo dříve? Naši předci měli v červenci hodně napilno. Pracovalo se na poli a pomalu se schylovalo k závěrečné sklizni.

 AdobeStock_216048148 (1)


Začíná ta pravá zavařovací sezóna. Jahody, třešně, višně, maliny, rybíz - vaříme kompoty, džemy a připravujeme domácí ovocné koláče. Dozrávají rajčata, papriky, cukety a další polní zelenina. Připravujeme směsi do mrazáku, zavařuje lečo a rajčatovou passatu. Inspiraci na recepty najdete i na našich stránkách.

Příroda pomalu mění své barvy a bledne. Z čerstvé a šťavnaté zelené se stává hlavně v suchých rocích vyprahlá žlutá. Pečujeme o naše zahrádky a záhonky a dodáváme jim tolik potřebnou vláhu.

 AdobeStock_218039462

V červenci se často konaly poutě a procesí, ty měly za hlavní úkol modlitbu k ochraně úrody a zajištění obživy na zimní období.

Červenec začíná Cyrilometodějským svátkem a svátkem Mistra Jana Husa. Následují svátek Svaté Markéty (13.7.), který je spojen se začátkem žní (Svatá Markyta hodila srp do žita). Dříve to byl tedy začátkem velké a intenzivní práce na poli, do které se zapojili opravdu všichni. Konec července už symbolizuje přicházející konec léta a to se svátkem svaté Anny, který je spojen s chladnějšími rány a nocemi.

Krásné tradice poutí se na mnohých místech České republiky zachovaly ve své původní podobě. Pouť jako církevní slavnost, kdy se celá vesnice sejde na mši a následuje slavnostní oběd plný pouťových dobrot. Pečeného masa, poctivého vývaru a hlavně pouťových koláčů. Odpoledne se potom rodiny přesunou na zábavnou část poutě - kolotoče, střelnice, prodejci perníků a cukrové vaty. Kdo by si takový den nepamatoval ze svého dětství u babičky?

V červenci také naplno kvetou bylinky - v zahrádkách můžeme sklízet voňavou levanduli, na louce třezalku, řebříček nebo heřmánek. Nezapomeňte si nasbírat pár letních bylinek, které vám v zimě pomohou od chmurů .

Užijme si tedy letošní léto naplno, určitě si to všichni zasloužíme.

 

 

x