Svatojánské bylinky

Oslavy slunovratu a Svatojánské noci jsou neodlučitelně spjaty s mnoha tradicemi a rituály. Naši předkové věřili, že noc slunovratu má magickou moc a sílu. Zapalovali se ohně a věřilo se, že země otevírá a vydává poklady.

 

AdobeStock_209906095 

V tomto období vrcholí sběr léčivých bylin, se kterým je spjato mnoho tradic. Domy se zevnitř i z venku zdobily květinami. Bylinky natrhané právě o svatojánské noci měli přinést lásku, radost, zdraví a požehnání do domu. Položené pod polštářem potom slibovaly neprovdaným dívkám sen o jejich vyvoleném. Všechny bylinky natrhané v tuto posvátnou noc se nazývaly svatojánským kořením a mají prý kouzelnou moc.

bylinky 1 

Svatojánských bylinek by mělo být devět a měly by se trhat na devatero místech. Existuje větší množství seznamů, co by v devítce nemělo chybět, ale region od regionu se liší i díky dostupnosti v jednotlivých oblastech. Pojďme se podívat na nejběžnější a pro nás v dnešní době nejdostupnější bylinky, které zrovna v období letního slunovratu kvetou.

  1. Pelyněk pravý nebo pelyněk černobýl - najdete ho téměř všude kolem lesních cest a pěšin. Trhá se vrchní část rozkvetlé natě, která pomáhá při špatném trávení.
  2. Třezalka tečkovaná - jemná žlutá kvítka na opravdu kouzelné bylince, která slouží především při psychické nepohodě. Vyrábí se z ní oblíbený Svatojánský olej, který je skvělým pomocníkem pro léčbu drobných poranění a spálenin.
  3. Mateřídouška - voňavé fialové koberce najdete na slunných a suchých místech, sbírejte kvetoucí nať na čaj pro pohodu a také při nachlazení.
  4. Řebříček - kvetoucí část natě by neměla chybět v žádné ženské čajové směsi.
  5. Dobromysl - jak už název napovídá, dobromysl nám pomáhá zbavit se chmurů a zlých myšlenek, kromě toho je skvělou bylinkou pro dobrý spánek a dobré trávení.
  6. Lípa - rozkvetlá lípa je plná voňavého léta a milují ji nejen včely. Neměla by chybět ve směsi pro nachlazení a pohodu.
  7. Černý bez - skvělý pomocník, když se potřebujete pořádně vypotit. O bezu si můžete přečíst více v našem článku. 
  8. Kontryhel - nenápadná bylinka nazývaná také pláštíkem panenky Marie je nedílnou součástí ženských směsí. Pomáhá regulovat hormony v těle.
  9. Tymián - nádherně voňavá bylinka, kterou oceníte při kašli a nachlazení.

Z bylinek si můžete namíchat čajové směsi na dobré trávení, dobrý spánek, při rýmě a kašli nebo jen tak pro pohodu jako vzpomínku na krásné letní dny.

bylinky 2

Všechny bylinky užíváme s mírou a s ohledem na svůj zdravotní stav. Nejlépe je zpracujeme sušením. Po usušení je vložíme do uzavřených skleněných dóz a skladujeme v temnu. Skvělé jsou pro uchování skleničky Weck, doporučujeme si je popsat druhem bylinky a časem sběru, ideální je bylinky zkonzumovat do jednoho roku.

 

 

 

x