Domácí rajčatová passata

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT


Rajčatová passata (italsky passata di pomodoro) v našich kuchyních již zdomácněla. Jde vlastně o šťávu z čerstvých rajčat, kterou potom můžeme použít nejen do jídel italské kuchyně

Obsahuje velké množství antioxidantů, vitamínů A, B, E a minerálů. Rajčatová šťáva se uplatňuje při redukčních dietách, pomáhá proti únavě a stárnutí organismu.

Nejčastěji se používá jako základ omáček k těstovinám, můžete ji použít i na pizzu nebo do polévek (tomatové, minestrone, gulášové,..), případně při pečení masa nebo při tomatové verzi rizota.

Passatu si nespleťte s protlakem (nejde o koncentrát), kečupem nebo sekanými rajčaty.

My jsme z letošní úrody připravili domácí passatu. Máme tak pod kontrolou kvalitu použitých surovin a že na nich chuť výsledného produktu opravdu stojí. Rajčata by měla být zralá, klidně i přezrálá, měkká. Mají intenzivní chuť, která se potom přenese i do omáčky.  Samozřejmě používejte rajčata v perfektním stavu, zdravá, nenapadená plísněmi. A takto jsme vyráběli passatu “open air” u nás na zahradě :)

1. Omytá rajčata jsme šoupli do kotlíku na oheň (určitě lze ale použít větší hrnec na sporáku v kuchyni), lehce jsme je podlili vodou a přiklopili pokličkou, aby se teplem rozdusila.

2. Rajčata se postupně rozvařila, pomohli jsme jim vařečkou při častém míchání. Tady pozor, rádo se to připaluje, takže buď to chce mírný oheň, nebo míchat fakt často.

Image 2

3. Rajčatová kaše určená k pasírování má mít přibližně takovou konzistenci. Před samotným pasírováním ji nechejme raději vychladnout. My jsme je nechali přes noc odpočinout.

Image 3

4. Pasírujeme přes klasické kuchyňské nerezové síto, naběračkou ještě vytlačíme krouživými pohyby zbytky šťávy.

Image 4

5. Tady už přepasírovaný výsledek našeho snažení.

Image 5

6. Passatu potom přelijeme do skleniček Weck.

Image 6

7. Zavařujeme 20 minut při 80°C. 

x

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení