Domácí příkrmy

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT


Máte doma malé děti a chcete jim připravit na zimu domácí ovocné a zeleninové příkrmy? Budete mít jistotu, že v těchto nenajdete žádný přidaný cukr, konzervanty a umělá barviva.

Pokud máte ovoce a zeleninu z domácích zdrojů bez chemie, tak máte zdravé jídlo pro děti za pár korun. Jejich příprava je totiž velmi jednoduchá. Pro vaše milé můžete připravit ovocnou i zeleninovou variantu.

JAK NA TO:

Ovocná vám skvěle poslouží jako přesnídávka. Jako základ použijte jablko a doplňte jakýmkoliv ovocem. Jablka umyjte, rozčtvrťte a odstraňte jádřince.

Dejte je vařit s trochou vody. Jakmile se slupka oddělí, vytáhněte je vidličkou, nebo hmotu protlačte sítem (slupka se při vaření nechává proto, že obsahuje hodně pektinu, který pyré hezky zahustí; pro děti s citlivějším zažíváním ji můžete odstranit už před vařením).

Přidejte ostatní ovoce nebo můžete nechat pyré jen jablkové. Oblíbené druhy, které lze přidat k jablkům jsou: hrušky, meruňky, maliny, mrkev

Samozřejmě můžete použít jakékoliv ovoce, jen pozor na jahody - podléhají brzy plísním. Ovoce povařte v troše vody doměkka a potom rozmixujte tyčovým mixerém. Pokud vám zůstaly v přesnídávce hrudky, propasírujte ji přes jemné sítko.

Děti je mají rádi opravdu hladké. Ještě chvilku provařte a pomoci trychtýře plňte do opravdu dobře vysterilizované skleničky. Zavíčkujte a zavařujte cca 20 minut při 90 °C.

Stejným způsobem můžete zavařit pro vaše maličké i zeleninu. Pro první příkrmy zavařujeme mrkev s brambory, nebo s rýží. Postupně můžeme přidávat hrášek, brokolici, květák, dýni, cuketu. Vždy zkombinujte maximálně 3 druhy zeleniny. Nesolte ani nekořeňte, popřípadně můžete dosladit trochou pyré ze sladkých jablek.

K takto zavařené zelenině můžete přidat kvalitní maso, kuskus nebo žloutek. Budete tak mít pro děťátko plnohodnotný oběd nebo večeři.

x