Brusinková nálož

Máte brusinky zafixované pouze jako doplněk ke svíčkové nebo slazené sušené plody vhodné k mlsání? Nenechte se mýlit. Tyto drobné červené plody brusnice brusinky mají velmi široké použití, jak v kuchyni, tak v lidovém léčitelství.

brusinky

V naší přírodě je najdete jen vzácně, ale můžete mít štěstí v místech rašelinišť, kde se mísí s borůvkami nebo si je můžete vypěstovat na své zahrádce.

Zářivě červené, velmi šťavnaté plody chutnají poměrně trpce. Souvisí to s vysokým obsahem organických kyselin, tříslovin a vitamínů. Z tohoto důvodu se bobulky upravují a konzervují s použitím cukru nebo jiného sladidla.

IMG_5026

Stejně tak jsme je upravili i my do džemu z lesních brusinek. Kromě již zmíněné české klasiky svíčkové, je džem skvělý namazaný na chlebu s máslem nebo jako doplněk k výraznějším paštikám. Jeho trpkosladká chuť vytáhne zvěřinové paštiky k úplném dokonalosti. Doporučujeme především s jelení paštikou, kde jsme ji i my přidali přímo k jelenímu masu. Dobrá kombinace bude také s kachními foie gras.

IMG_4977

Klasikou je ke grilovaným sýrům, především těm s bílou plísní nebo uzenému oštiepku. Přidejte je i do červeného zelí nebo k pečenému drůbežímu masu (např. k pečenému krocanovi nebo ke kuřecím stehnům).

Džem nebo zavařeninu můžete použít i v dezertech, zajímavá varianta je třeba v lineckém cukroví nebo do plněných taštiček z listového těsta. Brusinky by také neměly chybět ve voňavém vánočním punči.

A v lidovém léčitelství? Brusinky jsou doporučovány hlavně při infekcích močových cest, průjmu nebo při onemocnění ledvin - ideální jsou brusinkové šťávy a zavařeniny. Zkuste zalít vrchovatou lžíci našeho džemu horkou vodou a vyrobíte si tak skvělý léčivý nápoj plný brusinkové síly.

 

x