Tradiční říjen

 
 
 

Ještě v říjnu je na zahradě spousta práce se sklizní úrody. Kromě jablek a zeleniny sbíráme různé bobule, vyrábíme sirupy, sušíme křížaly a nezapomínáme na podzimní tvoření.

Na konci měsíce vyvrcholí toto období plné sběru, ukládání a příprav na zimu. V listopadu po dušičkách je už na čase užívat si teplo domova a sklizeň z celého roku. 

 

Vždy na podzim vyrábíme sirup  a džem z rakytníku. Plody pevně drží na větvičkách a je opravdu namáhavé je z nich dostat dolů. Všechna ta námaha ale rozhodně stojí za vitamínovou bombu, která nám v zimě dodá chybějící “céčko” ( má ho až 20x více než pomeranče). Rakytník posiluje imunitní systém, odolnost proti stresu, podporuje detoxikaci a působí proti virům a bakteriím. Image 0

Je období sklizně dozrávající podzimní zeleniny - dýní, zelí, kapusty, kořenové zeleniny a dalších. Nezapomeňte si naložit trochu do kvašáku, za pár týdnů budete nadšení z kyselé chuti kvašené zeleniny. Můžete nakrouhat pár hlávek zelí nebo vyzkoušet asijskou kuchyni. Případně se nechte inspirovat naší kvašenou směsí “zeleninádou” ze směsi zelí, mrkve, cibule, celeru, pastyňáku, máslové dýně, černé ředkve, růžičkové kapusty a křenu.

Image 1

Dozrávají také ořechy, mák a další semínka. Měly by být nedílnou součástí každodenní stravy, přidávat je můžete do pomazánek, na chleba nebo do kaší. 

Podzim je také obdobím sklizně brambor. Všichni je milujeme i v prosté úpravě - není větší dobroty než brambory pečené v popelu na ohni

Image 3

Poslední úrodu vydává i okolní příroda, v lesích ještě najdete jedlé houby a na mezích se keře červenají lesklými šípky. Ty by určitě neměly chybět v zásobách na zimu. Šípkový čaj patří mezi naše zimní stálice. V našem sortimentu najdete i šípkový džem, který je skvělý do lineckého cukroví nebo jako základ oblíbené šípkové omáčky k masu. Můžete s ním i osladit čaj, který tak získá i pořádnou nálož vitamínů z šípků.

Image 2

Nezapomínáme na kvalitní české sladkovodní ryby - nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, které si můžete koupit přímo u výlovu rybníků. Zjistěte si, jestli se ve vašem okolí nekoná. Je to velmi příjemná tradice, kterou si můžete užít spolu se svou rodinou či kamarády.

Image 4
 

A nezapomeňme na navození té pravé podzimní atmosféry u vás doma. Pomoci páru krásných přírodnin a skleniček Weck můžete během chvilky zkrášlit i váš domov. Pomoci svíček, barevných listů nebo páru ořechů, si doma vykouzlíte tajemnou podzimní atmosféru. 

x