Cibuloviny na vánoční stůl

 

 
 

Myslíte si, že na vánoční stůl patří jen vánoční hvězdy nebo bramboříky? A co zkusit letos změnu a vypěstovat si vlastní cibuloviny. Narcisu nebo hyacintu to na slavnostně prostřené tabuli moc sluší.

Pokud pro jeho pěstování použijete univerzální skleničky Weck, uděláte správně. Na stůl potom stačí ozdobit vánoční mašlí a nádherná dekorace je na světě.

Pro výsadbu si pořiďte speciální cibule určené do květináčů. Prošly si totiž určitým obdobím nízkých teplot, které potřebují k založení květu. Navíc se jedná o speciálně vyšlechtěné odrůdy, které se tak moc nevytahují za světlem a nepadají.

Nejlepší čas pro výsadbu je koncem listopadu. Pokud zvolíte hyacinty, jejich výsadba je velmi snadná. Stačí malá karafa Weck, na kterou posadíte cibuli hyacintu, tak aby nepropadla. Vody dáváme tolik, aby se spodní kořenová část vody pouze dotýkala. V průsvitné sklenici Weck, můžeme hladinu vody snadno kontrolovat a měnit.

Nejdříve dejte cibuli ve sklenici do tmy, vhodná teplota je kolem 20 °C. Jakmile začne rašit, zakryjte ji papírovým kornoutem. Jakmile povyroste květní stvol, kryt sundejte a cibuli umístěte na světlo a nechejte vykvést.

Pokud chcete cibuloviny zasadit do hlíny nebo speciálního substrátu, začněte s výsadbou už v polovině listopadu. Půda musí být stále trochu vlhká. Je trochu složitější to ohlídat. Případně mezi vodu a cibuloviny nasypejte drobné kamínky. Opět je nutné kontrolovat hladinu vody. Důležité je, aby cibulovina ve vodě neplavala, ale k vodě měly přístup jen kořínky. I k takovému pěstování v substrátu či kamenech lze využít naše Weckovky. Výsledek vypadá opravdu efektně. Výsledek potom můžete ozdobit mechem nebo vánoční dekorací.

Image 1

Zdroj fotografií: www.shopterrain.com

x