Jedlé dárky pro každého

 

 
 

Rádi darujete na Vánoce něco osobního? Vyzkoušejte tento rok vyrobit “jedlé dárky”. Dárky, které chutnají, potěší smysly a určitě na ně nebude padat prach.

Vlastnoručně vyrobené dárky potěší nejen obdarovaného, ale i vás. Jde totiž poznat, že jste se snažili.

Na “jedlých dárcích” je důležité balení.  Krásně vyniknou ve skleničkách Weck, ke kterým přidáte už jen  drobnou vánoční ozdobu a nádhera je na světě.

Nabízíme vám pár tipů, jak na ně. Postupně během listopadu a prosince přibudou na našem webu recepty i s fotkami na krásné vánoční dobroty, které ocení nejen gurmáni.

 

Vděčným dárkem hlavně pro zimní období jsou likéry. Ať už se vrhnete na klasický “vaječňák” nebo budete experimentovat s jinými chutěmi, nezapomeňte, že základem je kvalitní alkohol. Ten levný vám totiž může zkazit chuť celého  výrobku.

Pro dámy se hodí kromě již zmíněného vaječného, likér karamelový nebo smetanový, případně voňavý brusinkový. Muže potěší domácí chilli likér nebo ořechovka. Ta zrovna potřebuje čas a na její výrobu si musíte vzpomenout na červnovou svatojánskou noc. V nejlepší formě je ale právě na Vánoce.

 

Novinkou posledních let jsou domácí směsi na pečení nebo vaření, které krásně vypadají ve vysokých skleničkách Weck. Může jít o směsi nejen na sušenky, perníčky nebo bábovky, můžete připravit třeba směs na novoroční luštěninovou polévku, kterou obdarovanému zároveň popřejete do nového roku. Nasypejte  kvalitní ingredience do skleničky, přidejte návod a nezapomeňte sklenici vánočně ozdobit.

 

Pro milovníky sýrů jsou jasnou volbou nakládané sýry. Ať už sáhnete po klasické variantě nakládaného sýru nebo zkusíte experimentovat se sýrem balkánského typu nezapomeňte na kvalitní olej, ve kterém sýry naložíte. Zajímavou a originální volbu je domácí sýr labne vyrobený z jogurtu. Případně jim můžete vyrobit k sýrům  domácí chutney nebo ovocný rosol.

A co pro milovníky masa? No přece domácí paštiku nebo terinu. Nic se nevyrovná té domácí nejlépe i z kvalitních farmářských ingrediencí doplněných  mandlemi, brusinkami  nebo vaší originální směsí koření. A k tomu můžete darovat zeleninový nebo ovocný relish nebo chutney.

 

Nezbývá vám na přípravu domácích jedlých dárku moc času? Připravte jednoduchou bylinnou nebo kořeněnou sůl, vlastní směs koření nebo namíchejte vlastní variaci bylinného čaje.

Pokud se chcete vyhnout darováním jídla, můžete nabídnout i “nejedlé” dárky v podobě vlastnoručně vyrobené svíčky ze včelího vosku (ten má mimochodem také pozitivní účinky - přirozeně ionizuje vzduch) nebo domácí kosmetiku (krém, sůl do koupele, léčivé mazání).

 

Není lepší si doma zapálit svíčku, pustit oblíbenou hudbu a v kuchyni (třeba i s celou rodinou) vyrobit dárek z lásky než běhat po přeplněných nákupních střediscích? U nás je volba jasná.

x