Naberte sílu s luštěninami

Proč zařadit luštěniny do svého jídelníčku? Mají obrovský význam pro lidské zdraví. Tvoří důležitou složku potravy, která vás zasytí a zároveň její formou přijmete pro tělo důležité živiny. Ideální jako příprava na jarní očistu v náročném období končící zimy.

AdobeStock_322832426

Jaké jsou další důvody k jejich konzumaci?

  1. Bílkoviny a vláknina - luštěniny obecně obsahují velké množství bílkovin a vláknin, které mají pozitivní vliv na naše trávení a metabolismus
  2. Nízký obsah tuku - tuku v nich najdete do 5% (výjimkou je sója), jedná se o tuk, který má příznivé složení (vhodné mastné kyseliny)
  3. Zasytí vás na dlouhou dobu - mají nízký glykemický index, tělo je delší dobu tráví a pomaleji vstřebává, proto jsou luštěniny vhodné pro pacienty s cukrovkou nebo redukční dietou
  4. Obsahují vitamíny a antioxidanty - v luštěninách najdeme celou řadu vitamínů, především vitamin B9 (kyselina listová) a vitamin B6 (pyridoxin), ale i další vitaminy skupiny B
  5. Neobsahují lepek - můžete je zařadit i do bezlepkové diety
  6. No a poslední důvodem je jejich skvělá chuť, o které se můžete přesvědčit s našimi polévkami.

 

Hrachová polévka s uzeným masem - Hrr!Ách!

Hrachová polévka patří ke klasickým a tradičním českým polévkám, které se vaří v každé domácnosti. Často bývá také součástí vánočního menu, s poctivým uzeným masem a s kvalitní kořenovou zeleninou. Přesně tak jsme ji pro vás připravili i my. Aby chuť více připomínala čerstvý hrášek, nechali jsme hrách naklíčit. Luštěniny jsou tak snadněji stravitelné a polévka pak nenadýmá. K této polévce jsou skvělé chlebové krutony.

mceclip1https://www.viadelicia.cz/hotova-jidla/

Čočková polévka s curry a kokosovým mlékem - Čo?Očka!

Indická inspirace v podobě pokrmu dhal nám pomohla při vytváření čočkové polévky na netradiční způsob. Využili jsme drobnou černou čočku Beluga, která má oříškovou chuť a nerozvaří se. Doplnili jsme ji curry, zázvorem a kokosovým mlékem. Můžete tak vyzkoušet exotiku v našem podání. 

Čočku necháváme několik hodin naloženou ve vodě, čímž se stává snadněji stravitelnou a nenadýmá. Polévka je přirozeně bezlepková a veganská. Doporučujeme vyzkoušet s indickými plackami naan nebo s rýží.

čočková

Fazolová polévka se zeleninou - Faz?Olé!

Fazolová polévka na italský způsob? Proč ne? Jemnou oříškovou chuť bílých fazolí v rajčatovém základu jsme doplnili kvalitní kořenovou zeleninou a středomořskými bylinkami. Můžete se tak těšit na polévku, která vám připomene léto v Toskánsku a zároveň vás opravdu zasytí a zahřeje.

Doporučujeme podávat po italsku - pokapané olivovým olejem , s hoblinkami parmazánu a opečeným toustem nebo ciabattou. 

fazole

Fazolová polévka s masem a chilli - Faz?Olé!

Všichni milovníci pikantních chutí a masa zbystřete! Naše poslední představovaná polévka je inspirovaná mexickou kuchyní. Můžete se tak těšit na naklíčené strakaté fazole Pinto s výraznou chutí, doplněné poctivým uzeným masem, rajským základem, kořenovou zeleninou a ostřejším kořením. 

Je úžasná s čerstvým kváskovým chlebem, ale nebojíme se přidat po mexicku rýži nebo tortillové chipsy. 

mceclip2

x