Domácí jogurt

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT

 


Jogurt je základem snídaně v mnoha českých domácnostech a téměř každý najde alespoň jeden kousek v ledničce. Dá se samozřejmě použít i na marinádu, salátovou zálivku, pod maso, základ osvěžujících smoothie nebo do dezertů.

Nepostradatelný je například v indické kuchyni, kdy v kombinaci s kořením dodává jídlu neopakovatelnou chuť. Na jogurtovém základu stojí např. oblíbený indický pokrm tikka massala (kousky kuřecího naložené v jogurtu a koření) nebo jednoduchý indický dezert lassí (mango rozmixované s jogurtem a kořením).

My vám přinášíme návod na domácí jogurt - není to žádné velké umění. Potřebujete pouze potravinářský teploměr, malý kelímek  kvalitního plnotučného jogurtu a čerstvé plnotučné mléko. Výsledkem budete velmi příjemně překvapení. Chuť je velmi jemná, až smetanová, konzistence krémová...uvidíte sami.

Mléko je nejlepší čerstvé, např. z mlékomatu nebo přímo od krav. Takto získané mléko musíte nejdřív pasterizovat. Tedy zahřát na 85 °C a nechat vychladnout na teplotu kolem 40 °C. V tuto chvíli do mléka přidáváme jogurtovou kulturu, tedy čerstvý jogurt. Na cca půl litru mléka dejte čtyři lžíce jogurtu. Pokud chcete jogurt hustější můžete přisypat trochu sušeného mléka.

Obsah v hrnci rozmícháme a položíme na nějaké teplé místo. Mléko by si mělo udržet teplotu kolem 40 °C, celkově 3-4 hodiny.  V zimě nám poslouží topení, kamna nebo krb - hrnec můžeme ještě zabalit do několika utěrek nebo alobalu, aby lépe držel teplo. Poté hotový jogurt rozlijeme do sklenic a dáme do ledničky.

Pokud už je po topné sezóně, využijeme troubu. Mléko s jogurtem přelijeme do nahřátých skleniček, dáme na plech s horkou vodou a necháme v troubě vyhřáté na zmiňovaných 40 °C. Výsledek by měl být opět hustý jogurt po 3-4 hodinách.

Máte-li rádi  tučnější jogurty, použijte jako základ smetanu (10-15 %). Tu z obchodu již nemusíte pasterizovat.

Takto připravený jogurt nám v ledničce vydrží 3-4 dny. Pokud je dáte do krásných a stylových Weckovek, bude vám chutnat o to více K tomu výborné marmelády z naší nabídky a ideální snídaně je tu.

Je jogurt málo hustý? Na vině může být nekvalitní jogurtový základ nebo nestabilní teplota.

Existují i recepty, na jogurt “pod peřinou”, kdy se využívá tepla zaizolovaného klasickou peřinou. Výsledek ovšem nebývá vždy dostatečně hustý. Pokud se vám výroba domácího jogurtu osvědčí nebo máte velkou spotřebu, doporučujeme nákup jogurtovače, který vám domácí čerstvý jogurt připraví třeba přes noc.

x