Relish z jarních cibulek

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT
  • 1 svazek jarní cibulky (cca 8-10 kusů)
  • ¼ salátové okurky
  • 1 malý stroužek česneku
  • ½ červené chilli papričky (zbavené semínek)
  • 2 lžíce hořčičných semínek
  • 2 lžíce limetkové šťávy
  • 1,5 lžíce cukru

Jarní cibulky bývají poslem jara a první úrodou z našich políček. Jde vlastně o nedozrálé cibule, které ještě nemají palčivou pálivou chuť jako velké cibule a dají se zužitkovat celé včetně zelených natí.

Využijte nabídky na farmářských trzích a kupte si čerstvou cibulku od českých pěstitelů. Neměla by být povadlá a nať by měla být pevná a neporušená. Skladujte ji v ledničce, kde vám vydrží nejméně týden v dobré kondici, doporučujeme otrhávat suché části. Máte-li cibulky větší množství, můžete si ji nakrájet a zmrazit nebo zpracovat ve výborný relish z našeho receptu.

A proč ji zařadit do svého jídelníčku? Na jaře oceníme řadu vitamínů, především C a skupiny B. Obsahuje také kyselinu listovou, která  je důležitá pro těhotné ženy, a řadu minerálů jako hořčík, jód, draslík, železo nebo vápník. Má tak léčivé účinky při kašli a rýmě, působí antibakteriálně a antibioticky.

Cibulku příliš tepelně neupravujte, abyste o tyto cenné látky nepřišli. Podávejte ji syrovou nebo jen velmi krátce upravenou. Hodí se do pomazánek, na nové brambory, ke všem úpravám vajíček, do polévek, jarních nádivek nebo na čerstvý kváskový chleba s máslem.

Zajímavým využitím je náš relish, který se hodí do hot dogů, k opékané pocivé klobáse nebo k tvrdým sýrům.

Jarní cibulku, oloupanou okurku a chilli papričky nakrájejte nadrobno. Vše smíchejte s rozdrceným česnekem, šťávou z limetky a cukrem.

Hořčičná semínka nasucho opražte v pánvi. Až začnou pukat přidejte ke směsi. Promíchejte a podávejte ve skleničkách WECK jako úžasný doplněk pro vaše grilované klobásy nebo párky. Relish je určený k přímé konzumaci, fit v ledničce vydrží maximálně 2-3 dny.

x