Domácí zabijačkový guláš na pivu

Není nad guláš z čerstvého masa a vnitřností a to i ve vepřové verzi. Tak jako u jiných gulášů platí, že nejlépe chutná druhý den. Otázkou je, zda vydržíte čekat. Je totiž opravdu skvělý i tak. Aby jsme ušetřili čas, dusíme tento guláš v troubě.

gulas

400 g vepřového masa (ideálně plece)
400 g vepřových vnitřností (játra, ledvinky, srdce) - pokud neholdujete vnitřnostem, nahraďte je masem
3 velké cibule
2 lžíce sádla
1 lžíce mleté sladké papriky
1 lžička uzené papriky
1 lžíce majoránky
1 velký stroužek česneku (nakrájený na menší kousky)
drcený kmín
sůl a mletý pepř
vývar a pivo na podlévání

nakrájená cibule a chleba k podávání

Maso omyjeme, osušíme a nakrájíme na kostky. Vnitřnosti očistíme, odblaníme a nakrájíme na nudličky. V pekáči, který můžete dát do trouby, rozehřejeme sádlo. Osmahneme na něm do zlatova cibulku, nakrájenou na jemno.
Přídáme maso, vnitřnosti, špetku kmínu a necháme maso zatáhnout. Při konci restování vsypeme česnek a necháme ho rozvonět. Poprášíme paprikou a lehce opečeme. Promícháme a podlijeme trochou piva a vývaru. Osolíme , opepříme a pekáč zakryjeme pokličkou nebo alobalem.
Dáme do trouby vyhřáté na 160 °C. Pečeme přibližně 2 hodiny, podléváme pivem a vývarem dle potřeby. Záleží, jak chcete guláš hustý.
Nakonec ještě dochutíme rozemnutou majoránkou. Podáváme s nakrájenou cibulí a čerstvým chlebem.

Máte guláše moc a nezvládnete ho sníst? Zavařte si ho na později. Doporučujeme použít větší skleničky jako “rodinné balení, nebo menší, jednoporcové. Nejuniverzálnějším tvarem jsou masovky.

Uzavřené sklenice Weck naplněné hotovým jídlem postavíme do hrnce s vodou a zavařujeme při teplotě 95 °C (mírný var) zhruba 60 minut. Necháme vychladnout na kuchyňské lince na utěrce a zavařování zopakujeme druhý den ještě jednou po dobu 1 hodiny. Jedno zavařování je dostačující, pokud jídlo uskladníme v ledničce a zkonzumujeme do 3 týdnů.

 

x