Tradiční únor

 
 
 

Dny se viditelně prodlužují, avšak minimálně na horách ještě vládne zima. Pod povrchem už ale pomalu začíná klíčit nový život a příroda obnovuje svoje síly.

To je únor - který je spojován s Hromnicemi, Valentýnem a závěrem masopustu, který vyvrcholí Popeleční středou. 

Aby mohlo přijít něco nového, je potřeba uzavřít to staré. I o tom jsou Hromnice (2.února), na které by se měli sklidit poslední zbytky vánoční výzdoby, případně spálit vánoční stromeček. Jsou předzvěstí začínajícího jara. Jde už poznat prodlužující se den (Na Hromnice o hodinu více) a dává tak naději přicházejícímu jaru.

Svátek Hromnic je spojen s očistným ohněm. Před obydlími se zapalovali malé ohýnky, které měly domovy ochránit před úderem blesku nebo krupobitím. Vyráběly se hromničkové svíčky, které potom při zapálení ochraňovaly domácnosti před bouřkou a jejími následky. Jednoduše si ji můžete vyrobit i vy, například z včelího vosku do skleničky Weck

Image 1

V únoru je nejvyšší čas zařadit do jídelníčku klíčky. Právě koncem zimy už dochází čerstvé domácí zdroje vitamínů a klíčky je mohou nahradit. Není to vůbec složité a můžete využít luštěniny, které najdete doma nebo speciální semínka (známá řeřicha, ředkvička, alfalfa nebo řepu). Máme pro vás i jednoduchý návod se skleničkami Weck.

Image 2


Svátek zamilovaných Svatý Valentýn je pro nás sice importovaným svátkem, ale Valentýnské  legendy u nás byly tradičně známé. Ať už jste jeho odpůrcem nebo ho naopak nezapomínáte slavit, připomeňte si jen, že jde o svátek lásky. Nemusíte kupovat kytici růží nebo drahé šperky, stačí malá a milá pozornost v podobě nějaké delikatesy, připravené snídaně nebo vřelé objetí.

Image 3

Co je ale hlavní tradicí spojenou s únorem jsou fašanky neboli masopust. Jsou ve znamení oslav, plesů, hodování a veselí. Začínají po Třech králích a končí v úterý před Popeleční středou. Masopustní zvyklosti mají zkrátit a odehnat zimu, přivolat slunce a zajistit úrodu. Svou roli přitom hrají masky, které najdete v každém masopustním průvodu - medvěd, kobyla, nevěsta a ženich, smrtka, postava Žida. Na správném průvodu teče proudem domácí pálenka a víno, je dostatek masových dobrot ze zabijaček a smažených sladkostí. Typické jsou koblížky, které svým vzhledem symbolizují a přivolávají Slunce.

Masopustní průvod chodí po vesnici, masky tancují, zpívají nebo hrají krátké scénky. Za to jsou odměněni drobnými mincemi, lahví nebo nějakou tou dobrotou. Úderem půlnoci na Popeleční středu však radovánky končí, basa je pochována a začíná 40ti denní půst před Velikonocemi. 

V roce 2021 je Popeleční středa 17.února.

Image 4

Letos to na žádné velké plesy nebo karnevaly nevypadá, můžeme si alespoň doma vyrobit masky, upéct poctivé koblihy s našimi džemy nebo vyzkoušet poctivé masové dobroty

Ať jste na období půstu řádně připraveni. 

x