Klíčky pro vaše zdraví

kl____ky

 
Pokud chcete na jaře udělat  něco pro svoje zdraví, zkuste doplnit svůj jídelníček o klíčky.  Jsou plné těch nejčerstvějších vitamínů, které už po zimě začínají vašemu tělu chybět.

Jedná se především o vitamíny skupiny B, C, E a A. Naklíčená semínka můžete jíst jen tak samotná, mají skvělou oříškovou chuť. Hodí se také do salátů nebo jako jedna z příloh. Dochutit s nimi můžete např. i polévky.

A která semínka ke klíčení vybrat? Důležitá je kvalita samotných semínek, doporučujeme ty s označením BIO. Jedny z nejoblíbenějších jsou fazolky mungo a adzuki, všechny druhy čočky, cizrna a ostatní druhy luštěnin. Velice ostrou a pikantní chutí se vyznačují naklíčená semínka ředkviček, zelí, brokolice a oblíbené řeřichy - ty jsou skvělé k dochucení polévek.

Často se nakličují také tradiční pšenice, ječmen, oves, pohanka…Fantazii se meze nekladou. Co se nikdy nenakličuje jsou chemicky ošetřené semínka a také ty z čeledi lilkovitých, která jsou jedovatá (lilek, rajče, brambory,...).

Pěstování klíčků je velmi jednoduché a nevyplatí se kupovat již vypěstované v obchodech. K naklíčení si můžete koupit speciální nádoby, ale existuje i jednodušší způsob a to zavařovací sklenice.  

Do zavařovací sklenice vložíme propraná semena a zalijeme vodou. Necháme klíčit nejlépe v tmavé, ale ne příliš studené místnosti (ideální je koupelna), jinak můžou být klíčky příliš hořké. Po několika hodinách vodu slijeme a semena opět propláchneme. Délka namáčení závisí na tom, jak velká jsou semena, čím větší, tím déle (obiloviny přibližně 12 hodin, luštěniny 15 hodin).

Po vylití vody sklenici nahoře přikryjeme plátnem a zavážeme nebo zagumičkujeme. Dvakrát za den propláchneme vodou a ke konci klíčení postavíme na světlo tak, aby klíčky mohly zezelenat.

Délka klíčení jednotlivých semínek je individuální a záleží na podmínkách, které semínku ke klíčení vytvoříme. Obvykle trvá 3 dny.

 

 

x