Ochucený ocet

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT
  • 1 kg zralého čistého ovoce (může být poškozené, ale ne plesnivé)
  • 1 l jablečného nebo vinného octa
  • snítka bazalky

Výroba ochuceného ovocného octu je velmi snadná záležitost, ke které potřebujete především čas. Jde o skvělý způsob zpracování ovoce, které už není úplně ve formě.

Ideální jsou jahody a maliny, které dají vašemu octu úžasnou příchuť, kterou využijete hlavně k dochucení zeleninových salátů.

Ovoce rozmixujeme na kaši a přendáme do větší nádoby (osvědčila se nám velká zavařovačka Weck). Ocet přivedeme k varu, necháme trochu vychladnout a vlažný přilijeme k ovoci. Nádobu přikryjeme plátnem, aby do něj nelétaly mušky, ale aby měl ocet přístup vzduchu.

Necháme ho na teplém, ale tmavším místě louhovat. Občas promícháme a necháme odpočívat přibližně 2 týdny. Poté slejeme přes cedník vyložený plátnem a uložíme do čistých sklenic.

Pokud ocet dáte do karaf Weck, máte krásný dárek pro svoje blízké.

Ochucený ocet můžete využít jako základ salátových dresinků nebo si ho ráno můžete kápnout do vody jako lidovou medicínu proti široké škále neduhů.

Stejným způsobem můžete vytvořit i originální bylinkové octy. Kyselina octová je velmi účinné rozpouštědlo a konzervant. Do octa se rozpustí chuť, ale také léčivé látky. Vždy tedy záleží na tom, co do octu naložíte. Podle chuti můžete prodloužit dobu louhování až na několik týdnů. Postupujte stejně dle našeho receptu.

Pokud je výsledný ocet čirý, můžete do něj na ozdobu vložit snítku toho, co jste louhovali a máte krásnou a elegantní dekoraci na váš stůl. Na závěr trochu inspirace, co všechno můžete v octu louhovat: česnek, rozmarýn, tymián, chilli papričky, bobulové ovoce (borůvky), mátu, bazalku a spoustu dalšího.

x