Ochucený olej

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT


Ochucené rostlinné oleje vám oživí salátové zálivky, polévky nebo je můžete použít k namáčení čerstvého pečiva, jako to dělají v Itálii

Uchovají vám vzpomínky a vůně na letní bylinkovou zahrádku a můžete jimi obdarovat své blízké. Ve skleničkách Weck vypadají opravdu nádherně. 

Začneme výběrem rostlinného oleje. Nejsnadnější a nejdostupnější cestou macerování bylinek je kvalitní extra virgin olivový olej. Jen pozor, pokud je olej příliš čerstvý je na jazyku pikantní a ne všem to musí sedět. Ochutnejte ho tedy předtím než se pustíte do macerování bylinek. 

Nebojte se ale experimentovat a využijte i jiné oleje vhodné pro konzumaci. Poohlédněte se ve svém okolí po olejářství, které zpracovává místní produkty. V dnešní době lze sehnat panenský slunečnicový nebo panenský řepkový olej, které se nedají s klasickým olejem ze supermarketu srovnat

Příjemnou chuť a originální chuť  můžete vychutnat i v oleji z konopí, vlašských ořechů nebo máku. Kromě chuti každý olej nese i zdravotní benefity, které ovlivňují kvalitu kůže, vlasů, fungování trávení a další. Kromě toho jsou plnohodnotným zdrojem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin. 

A jak na vlastní macerování? Obecně lze ochucený olej připravit dvojí cestou - zatepla a zastudena. Den předem si připravte skleničky vymyjte je a nechte je uschnout přes noc na vzduchu ne přes den na slunci. Pro samotné macerování jsou vhodné sklenice se širším hrdlem pro snadnější manipulaci s bylinkami a kořením. Pro darování potom využijte vyšší karafy

MACEROVÁNÍ ZA STUDENA

Čerstvé bylinky nechte zavadnout pár hodin na slunci nebo několik minut v troubě. Bylinky musí být osušené, například v utěrce nebo papírovém ubrousku. Do suché lahvičky dejte ochucující přísady, naplňte olejem a uzavřete. 

Případně můžete využít náš trik se solí. Na dno sklenice se nasype solidní vrstva hrubé soli, která vytáhne volnou vodu, aby olej nechytal plíseň. Olej je potom mírně slaný a je potřeba s tím počítat například u salátových zálivek. 

Nezapomeňte použít novou těsnící gumičku. Uložte do ledničky, bylinky a koření nechte v oleji macerovat pár dnů. Rovnou s bylinkami a kořením i servírujte. Celou dobu ale  skladujte v chladnu a temnu.

MACEROVÁNÍ ZA STUDENA

Troubu předehřejte na 70 °C. Do rendlíku vhodného do trouby nalijte olej a vhoďte do něj ochucující přísady. Poté hrnec vložte do trouby a nechte všechno cca 4 hodiny macerovat. Nechte vychladnout a slejte přes jemné síto. Tenhle olej vydrží v ledničce 1 měsíc.

Osvědčené variace:
Použít se dají jakékoliv bylinky a koření, vcelku či lehce podrcené. Pokud použijete čerstvé bylinky, nechte je proschnout a nezapomeňte, že musí být opravdu čisté a bez nečistot. Pokud olej po macerování nescedíte, musí přísady v něm být celou dobu zcela ponořené.

Olej můžete ochucovat čerstvým česnekem, uchovávejte ho vždy v ledničce.

Ověřené kombinace:
kuličky barevného pepře a bobkový list
nastrouhaná citronová kůra z bio citronu a větvičky tymiánu
citronová tráva a listy kafrové limety
sušený česnek a větvičky rozmarýnu
chilli papričky a čerstvý koriandr
máta a citronová tráva
chilli papričky, sušený česnek a pomerančová kůra z bio pomeranče
plátky zázvoru, sušený česnek a citronová tráva
oregano, sušený česnek a sušená rajčata

Bylinkový olej můžete podávat k pečené zelenině, krémovým polévkám a salátům. Případně s nimi můžete zakápnout pizzu nebo těstoviny.   

 

x