Rybízová marmeláda s vanilkou

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT
  • 1 kg rybízové šťávy (z cca 1,5 kg rybízu)
  • 450 g cukru krystalu
  • případně 8 g pektinu ViaDelicia 1 vanilkový lusk

Dovedete si představit linecké cukroví bez rybízové marmelády? Zdá se sice předčasné myslet v létě na vánoční cukroví, ale uvidíte, jak budete v zimě rádi za výbornou voňavou domácí marmeládu.

V receptu je použita rybízová šťáva, kterou získáte pokud rybíz rozemelete v kuchyňském robotu a necháte jej vykapat nejlépe přes noc přes jemné sítko nebo plátýnko. Pokud použijete vanilku, marmeládu nádherně chuťově oživíte.

Co se týče druhu rybízu, klasická verze je z červeného, ale nebojte se kombinovat s bílým nebo s černým - výsledná chuť je pak bohatší.

JAK NA TO:

Z vanilkového lusku vyškrábněte semínka a přidejte je i s celým luskem do rybízové šťávy. Přisypte cukr a přiveďte k varu. Při vaření sbírejte lžičkou pěnu. Vařte přibližně 5 -10 minut. Nalijte lžíci marmelády na studený talířek a počkejte až vychladne. Tak poznáte velmi rychle, zda přirozeně přítomný pektin v ovoci dostatečně tuhne. Pokud je konzistence příliš řídká, bude potřeba přidat pektin navíc.

Pektin smíchejte s trochou cukru (cca 100 g - dělá se to, aby nevznikaly žmolky v marmeládě) a za stálého míchání pomalu přidejte do svařené směsi. Vařte přibližně dalších 5 minut a vyjměte lusk.

Potom můžete plnit do skleniček Weck, my doporučujeme malé džemovky.  Zavařujeme 20 minut při 90 stupních Celsia.

x