Sirup z černého bezu

Obrázek článku

CO BUDETE POTŘEBOVAT
  • 1 kg plod černého bezu
  • 700 g třinového cukru
  • šťáva z 1 citronu
  • skořice, hřebíček, badyán (nemusí být)

Blížící se podzim nám ohlašují plody černého bezu. Najdete ho opravdu všude - kolem cest, v parku a samozřejmě u polí.

Podívejte se ve svém okolí po čistém místě, kde rostou tyto léčivé bobulky a vyzkoušejte jednoduchý recept na sirup, který oceníte především v zimě. Je to totiž skvělý pomocník v době chřipek, nachlazení a rým. Zvyšuje imunitu, působí protizánětlivě, má antioxidační účinek a pomáhá bojovat s virovými i bakteriálními infekcemi. K tomu všemu ještě snižuje cholesterol.

Můžete jej používat preventivně, ale při chřipce, angíně nebo onemocnění dýchacích cest vám pomůže se rychleji uzdravit. Za vše můžou unikátní proteiny anthocyaniny, které najdete třeba i v borůvkách. Jen pozor - plody musí být opravdu z keře černého bezu (Sambucus nigra), dostatečně zralé a musí se vařit minimálně 20 minut. Syrová šťáva totiž může být nejedlá až jedovatá. Vydejte se tedy s nůžkami do svého okolí a naplňte své košíky.

Nemusíte jej užívat jen po lžičkách, skvěle se hodí do jogurtů, na palačinky nebo vafle.

JAK NA TO:

Plody pomocí vidličky otrháme a zalijeme studenou vodou. Necháme 24 hodin macerovat. Přidáme koření, šťávu z citrónu a vaříme 20 minut. Vytáhneme koření,rozmixujeme ponorným mixérem a přepasírujeme přes sítko vyložené plátýnkem. Přisypeme cukr a dáme ještě na 20 minut vařit, až je cukr úplně rozpuštěný a sirup dostatečně zhoustne. Ještě horké plníme do sterilních sklenic. Uchováváme na studeném místě.

Pokud je naplníte do skleniček Weck, získáte krásný a hodnotný dárek pro svoje přátele. Další variantou je bezinkový likér, stačí do sirup přidat cca ⅓ rumu, nevynechávat koření a máte skvělý dárek pro nejednoho dospělého. Spojení příjemného s užitečným :)

x