Jak si užít jarní bylinky celý rok

bylinky_cel_____

Jarní bylinky jsou ve své plné síle a my vám přinášíme malé shrnutí toho, jak si je užít celoročně.

Nejklasičtějším zpracování bylinek je jejich sušení. Bylinky se před sušením neoplachujte, tím byste vytvořili ideální podmínky pro plesnivění. Dobře, ale šetrně je otřepejte od nechtěných návštěvníků a prachu. K sušení využijte tmavé a suché místo, kde můžete bylinky rozprostřít do několika pater. Skvělé jsou závěsné sítě, které potom můžete využít i na sušení hub. Případně bylinky rozložte na čistý bílý papír (balící, pečící), rozhodně ne ale na letáky nebo noviny. Naše babičky svázaly bylinky do svazků a ty sušily na šňůrách nad pecí nebo kamny.

Sušením změní barvu a často zesílí své aroma. Sušení je dobrou volbou pro bylinky, ze kterých rádi pijete čaj. U nás sušíme mátu, mateřídoušku, meduňku, kopřivu, dobromysl a lipové květy. Uchováváme je v tmavé spíži ve velkých sklenicích Weck . Bylinky tak nenatáhnou žádné nechtěné pachy a zůstanou dlouhou dobu v té nejlepší kondic.

unnamed

Další možností, vhodnou hlavně pro využití bylinek při vaření, je jejich naložení do oleje. Můžete vyzkoušet naše recepty na jarní pesta nebo si připravit bylinkové máslo. To je skvělé na opečené pečivo nebo na steak. Na saláty nebo nakládání je potom ideální variantou bazalkový olej nebo univerzální omáčka chimichuri. Do teplé kuchyně je dobrou vychytávkou mražení bylinek v olivovém oleji ve tvořítku na led. Kostky potom jen vhodíte do hotového jídla a necháte rozpustit. Chuť je k nepoznání od bylinek čerstvých.

Sladkou variantou oblíbenou hlavně u dětí jsou bylinkové sirupy a “medy”.  Tímto způsobem můžete uchovat chuť a vůni oblíbených jarních bylinek jako pampeliška , šeřík, fialky, nebo smrkové výhonky. Uchovávat je můžete v karafách Weck, máte tak i krásný jarní dárek pro všechny oslavence. V naší nabídce najdete sirupy pampeliškový, bezový a ze smrkových výhonků V létě z nich vyrobíte luxusní domácí limonádu, v zimě osladíte čaj a při nachlazení doporučujeme dávkovat po lžičkách

x